Merhaba, bugün bu yazımda Hijyen Belgesi Nedir? Sorusunu ele aldık. Ayrıca yazımızda Hijyen Belgesi Nereden Alınır? ve E Devlet Hijyen Belgesi Sorgulama konuları yer almaktadır.

Hijyen Belgesi Nedir?

Birçok insan tarafından Hijyen Belgesi Nedir? Sorusu merak edilmektedir. Bizlerde sizleri bilgilendirmek adına Hijyen Belgesi Nedir? Konulu bu yazımızı ele aldık.

İnsan sağlığını olumsuz etkileyebilecek ortamlarda kişilerin alması gereken önlemleri anlatan Hijyen Eğitimi sonunda Hijyen Belgesi verilmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından işyerlerinde çalışan kişilerin Hijyen Belgesi almasını zorunlu kılınmıştır. Hijyen Belgesi ile ilgili 2013 yılında Hijyen Eğitimi Yönetmeliği çıkarılmıştır.

Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında Hijyen Belgesi alması gereken işyerleri şunlardır:

  • Gıda üretim ve perakende iş yerleri.
  • İnsan tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.
  • Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve piercing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
  • Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
  • Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygu görülen iş kolları.

Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

2020 yıllında yaşanan küresel salgın ile birlikte hijyen konusu işyerlerinde daha önemli hale gelmiştir. Kişiler özellikle gıda üretimi yapan işyerlerinde hijyen önlemlerine daha fazla dikkat etmeye başlamıştır. Bu nedenle işverenler, bünyesinde bulunan çalışanlara Hijyen Belgesi aldırmalıdır.

Hijyen Belgesi veren birçok kurum bulunmaktadır. Ama eğitim içeriğinin kaliteli ve güncel olması önem arz etmektedir.

Her kişi Hijyen Belgesi alabilir. Genellikle işverenler, çalışanlarına Hijyen Eğitimi vermek için eğitim kurumlarına başvuruda bulunmaktadır.

Hijyen Belgesi, Millî Eğitim Bakanlığı’ndan Özel Öğretim Kurumu ruhsatı bulunan KARiYER ENSTiTÜSÜ™ iştiraki olan HİJYEN.ORG.TR™ uzaktan eğitim sisteminden alınmalıdır.

HİJYEN.ORG.TR™ sitesi tercih eden kişiler Hijyen Eğitimi sürecini sorun yaşamadan tamamlayabilirler.

E Devlet Hijyen Belgesi Sorgulama

E Devlet sistemi üzerinde Hijyen Belgesi Sorgulama konusu Hijyen Belgesi ne sahip olan kişilerin zihinlerini meşgul etmektedir.

KARİYER ENSTİTÜSÜ™ iştiraki olan HİJYEN.ORG.TR™ sitesinden aldığınız Hijyen Belgesi E Devlet sistemine yansımaktadır.

Hijyen Belgesi ne sahip olana kişiler E Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilirler.  Kişiler E Devlet uygulaması içerisinde bulunan MEB Bağlı Yaygın Eğitim Sertifika Belge Sorgulama bölümünden Hijyen Belgesi ni sorgulayabilirler.  Açılan ekranda gereken bilgileri tamamlayan kişiler yapmak istedikleri işlemleri gerçekleştirebilirler.