Hijyen Belgesi (Sertifikası) Ne İşe Yarar?  Sorusunun cevaplandığı bu yazımızda Hijyen Belgesi (Sertifikası) Nedir? ve Hijyen Belgesini (Sertifikasını) Alması Gereken Meslek Grupları Nelerdir? Konularına da yer verilecektir

Hijyen Belgesi (Sertifikası) Nedir?

Hijyen Belgesi (Sertifikası), insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek ortamlarda alınacak önlemleri anlatan Hijyen Eğitimi sonrası verilen belgedir.

Temizlik standartların çok düşük olduğu yerlerde üretilen ürün ve hizmetlerin müşteri tarafından tercih edilmesi beklenemez. Özellikle bazı meslek gruplarında çalıştıkları alandan dolayı Hijyen Belgesi (Sertifikası) zorunlu olmaktadır.

Hijyen Belgesi (Sertifikası) Ne İşe Yarar?

Yaşamımızın her anında temizlik çok önemli bir husustur. Yaşadığımız evin temizliği önemliyken günümüzün çoğu saatini geçirdiğimiz iş yerlerinde de temizlik önemlidir.  Özellikle insan sağlığını kötü etkileyebilecek çalışma ortamlarında temizlik unsuru her zaman bir adım önde olmalıdır.

Hijyen Belgesi (Sertifikası) Ne İşe Yarar? Sorusuna verilecek cevap:

Gıda üretiminin yapıldığı yerlerde çalışanların kişisel temizliğe dikkat etmesini ve temizliğin önemini anlamalarını sağlamaktır.

İnsan sağlığını söz konusu olduğu yerle ve gıda sektöründe çalışan kişilerin Hijyen Belgesini (Sertifikasını) alması için Hijyen Eğitimi Yönetmeliği içerisinde de belirtilen yetkilendirilmiş kurumlar aracılığı ile verilen kursları başarıyla tamamlaması gerekmektedir.  

Hijyen Belgesini(Sertifikasını) Alması Gereken İş Kolları Nelerdir?

Hijyen Belgesi (Sertifikası) en çok gıda sektöründe çalışan kişiler için önem arz etmektedir. Hijyen Belgesi (Sertifikası) sadece çalışanların değil işvereninde alması gerekmektedir.

Hijyen Belgesini (Sertifikası) kapsayan iş kolları, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği 2. maddesinde yer almaktadır.

 Hijyen Eğitimi Yönetmeliği nin kapsadığı iş kolları:

➡️ Gıda üretim ve perakende iş yerleri
➡️ İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri
➡️ Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler
➡️ Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler
➡️ Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları
Hijyen Eğitimi Yönetmeliği nin Kapsadığı İş Kolları